اوپن سورس

اوپن سورس؛ مفهومی در راستای آزادی

اوپن سورس و مفهوم آزادی

آنچه در ذهن بسیاری از مخاطبان نرم‌افزارهای اوپن سورس یا نرم‌افزاز آزاد نقش بسته است مفهوم رایگان بودن این دسته از نرم افزارهاست. در حالی که اولین قدم در جهت رسیدن به این مفهوم، تلاشی برای رسیدن به آزادی و رهایی از قوانین مربوط به کپی رایت است.

چیزی شبیه به این دست از تعاریف:

«کاربر آزاد است که از نرم‌افزار استفاده کند، آن را بررسی و مطالعه کند، به اشتراک بگذارد، تغییر داده و بهبود بخشد». «باید کاربران مالک دستگاه‌های دیجیتالی خود باشند، نه سازندگان دستگاه‌ها».

اوپن سورس و چهار اصل آزادی

چهار آزادی اساسی که در تعریف بنیاد نرم‌افزار آزاد یا اوپن سورس تعریف شده، عبارت‌اند از:

  • آزادی شماره صفر: آزادی اجرای برنامه، هر طور و به هر منظور که می‌خواهید.
  • آزادی شماره یک: آزادی بررسی و مطالعه شیوه کار برنامه و تغییر آن، طوری که مطابق نیاز شما کار کند. دسترسی به سورس‌کد پیش‌نیاز این آزادی است.
  • آزادی شماره دو: آزادی انتشار دوباره کپی‌‌های برنامه، تا بتوانید به دیگران هم کمک کنید (رایگان، یا در ازای دریافت پول).
  • آزادی شماره سه: آزادی انتشار کپی‌هایی از برنامه که خودتان تغییر داده‌اید. به این ترتیب می‌توانید به بقیه هم شانس بهره‌بردن از تغییرات خودتان را بدهید. دسترسی به سورس‌کد پیش‌نیاز این امر است.

این آزادی‌ها منافات و مخالفتی با استفاده تجاری ندارند. شما همچنان می‌توانید نرم‌افزار خود را بفروشید و تا زمانی که چهار اصل بالا را نقض نکنید، نرم‌افزار شما همچنان «آزاد» است.

 


تهیه و تنظیم: ارژنگ طالبی‌نژاد
منبع: راه پرداخت

میانگین آرا: 0 / 5. شمارش رای‌ها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *